تبلیغات
وبلاگ رسمی بیمارستان شهید چمران - حماس فاتح بی چون و چرای جنگ غزه است/ شکست اسرائیل ادامه دارد

وبلاگ رسمی بیمارستان شهید چمران

سلامتی تاجی است بر سر انسان های سالم که فقط انسان های بیمار آن را می بینند

مخبر ویژه سازمان ملل متحد در غزه و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری مهر، با وحشیانه توصیف کردن جنایات رژیم صهیونیستی در حملات 22 روزه، حماس را فاتح اصلی این جنگ نامید.

به گزارش خبرگزاری مهر، "ریچارد فالک" در این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که اهداف اصلی رژیم صهیونیستی در حمله به نوار غزه چه بود؟ گفت : اغلب توجه جهانیان از زمان آغاز حملات اسرائیل در 27 دسامبر به منطقه پرجمعیت نوارغزه متوجه حملات زمینی نظامیان اسرائیلی، بیرحمی آنها و تلفات غیر نظامیان بود. اما کنون که جنگ پایان یافته نگاه ها طبیعتا به این مسئله جدل آمیز متمرکز شده که آیا اقدامات اسرائیل قانونی بوده یا خیر؟

فرستاده ویژه سازمان ملل به نوار غزه برای گزارش اخبار جنایات صهیونیستها در ادامه گفت : چنین تحقیقی موجب شکل گیری پرسشهایی در این مورد می شود که "اسرائیل چه چیزی بدست آورد؟" رهبران اسرائیل پایان دادن به شلیک موشک را هدف خود از آغاز این جنگ اعلام کرده بودند اما به نظر می رسد اهداف بلند مدت آنها از آغاز این جنگ بسیار جاه طلبانه بوده است. اگر این اهداف تمام حقیقت موجود برای حمله به غزه باشد آنگاه توضیح این مطلب مشکل می شود که چرا اسرائیل با درخواستهای حماس در گذشته برای آتش بس مخالفت کرده است. حتی اگر این نکته را بپذیریم که پرتاب موشک از سوی نیروهای حماس موجب سردرگمی اسرائیل شده بود بازهم این مطلب دلیلی موجه برای حمله 4 نوامبر اسرائیل به غزه که موجب کشته شدن تعدادی از فلسطینیان و متعاقب آن پاسخ موشکی حماس شد نبود.

این استاد برجسته دانشگاه پرینستون در ادامه سخنان خود گفت : صرف نظر از انگیزه های آشکار نشده سیاستمداران اسرائیلی که در کمتر از یک ماه دیگر با مبارزات انتخاباتی سختی مواجه خواهند بود و مشخص است که این امر ( مبارزات انتخاباتی ) نقش بیشتری در حمله به غزه داشته تا تلاش برای متوقف کردن پرتاب موشک از سوی حماس. از نگاهی دیگر نیز در بیان دلایل حمله به غزه می توان گفت : یک دلیل برای حذف حماس به عنوان یک بازیگر سیاسی و توسعه نفوذ تشکیلات خود گردان به عنوان یک بازیگر مطیع در نوار غزه بود. همچنین مهمترین نکته برای تمامی اسرائیلها بازگرداندن احترام منطقه ای برای ارتش این رژیم بود. مقامات اسرائیلی در بیان اهداف خود از لفظی گمراه کننده استفاده کرده و واژه "بازدارندگی" را برای تعبیر این هدف استراتژیک خود انتخاب می کنند. در اصل این موضوع اشاره به شخصیت تهاجمی آنها دارد اما دلیل اصلی آنها بسیار مبهم است و ممکن است هدف آنها ترساندن ایران نیز بوده باشد.

مخبر ویژه سازمان ملل متحد درغزه در پاسخ به پرسش دیگری با این مضمون که "برنده و بازنده جنگ 22 روزه که بود؟ و دستاوردهای تل آویو از این جنگ چه بود؟" گفت : پرسشهای زیادی درباره برنده و بازنده وجود دارد. در ظاهر امر میزان تلفات طرفین، تسلط اسرائیل بر زمین، دریا و هوا حکایت از آن دارد که اسرائیل پیروز میدان بوده اما به محض اینکه جنگ پایان یافت ارزیابیهای انجام شده حکایت از آن داشت که درست همانند عراق در غزه نیز رهبری غلط وجود داشته است.

فالک در ادامه افزود : نشانه های فعلی حکایت از آن دارد که حماس در جنگ شکست خورده اما این یک اداعا بیش نیست که ثابت کردن آن هم مشکل است . حماس در فتح قلبها و مغزها موفق بوده و توانسته حمایت جهانیان را نیز کسب کند. گزارشهای ارسالی از کرانه باختری حکایت از آن دارد که شدت خشم مردم این منطقه از تشکیلات خودگردان به دلیل نقش غیر فعال آن بویژه در حمایت از حماس، افزایش یافته و حتی این موضوع را در میان سکولارهای فلسطینی نیز می توان مشاهده کرد. حماس این موفقیت و افزایش اعتبار را در پی ایستادگی خود در برابر حملات وحشیانه و اشغالگریهای اسرائیل به دست آورد و بر همین اساس اگر بعد از برگزاری دور جدید انتخابات در فلسطین، حماس تبدیل به قدرت حاکم سیاسی بر تمام فلسطین اشغالی، در چشم فلسطینیان و حتی در میان بسیاری از اسرائیلی ها شد آنگاه باید حماس را برنده واقعی این نبرد و اسرائیل را بازنده آن توصیف کرد.

استاد دانشگاه پرینستون در توضیح دستاوردهای دیپلماتیک حملات 22 روزه رژیم صهیونیستی به غزه گفت : در عرصه دیپلماتیک نیز دستاوردها پیچیده است. شاید اسرائیل در بعد نظامی موفق بوده باشد اما این نبرد بازخوردهای منفی دیپلماتیک نیز برای اسرائیل به همراه داشت. قطر و موریتانی از معدود کشورهای حاضر در خاورمیانه که اسرائیل را به رسمیت شناخته بودند روابط خود را با آن قطع کردند و اتحادیه اروپا نیز مذاکرات خود برای همکاریهای اقتصادی با اسرائیل را به یکباره قطع کرد.

فالک در توضیح این مطلب افزود : در چنینی فضای پرالتهابی، چندان مایه تعجب نبود که جامعه بین الملل که همواره در قبال اقداماتی از این دست سکوت می کرد به یکباره و برای اولین بار از کمیسر عالی حقوق بشر گرفته تا رئیس مجمع عمومی سازمان ملل همگی خواستار انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل شدند. در این میان پارلمان اندونزی از این هم فراتر رفته و به اتفاق آرا از سازمان ملل خواست تا همانند دهه 1990 و رسیدگی به جنایات انجام شده در جریان سقوط یوگسلاوی و همچنین نسل کشی انجام شده در روآندا، دادگاهی ویژه برای رسیدگی به جنایات جنگی اسرائیل تشکیل شود.

فالک در مقایسه جنایات صهیونیستها با جنگ عراق نیز گفت : اگر ما به جنگهای انجام شده در سالهای اخیر توجه کنیم آنگاه برنده شدن در بعد نظامی و شکست در بعد سیاسی چندان مایه تعجب نخواهد بود. برای مثال آنچه در جنگ عراق نصیب آمریکا شد و یا دستاورد اتحاد جماهیر شوروی در حمله به افغانستان در دهه 1980 و یا اقدامات انجام شده از سوی فرانسه در الجزایر و همینطور حمله امریکا به ویتنام، هرچند در عرصه نظامی پیروزیهایی برای کشورهای مهاجم در بر داشت اما در بعد سیاسی یک شکست برای آنها محسوب می شود. شکستی که همچنان با آن دست به گریبان هستند.

فالک در ادامه به اشتباهات انجام شده از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت : نه آمریکا و نه اسرائیل هیچکدام درک درستی از کارآیی قدرت نظامی در جهان معاصر ندارند. تجربه کردن شکستهای سیاسی و متحمل شدن تلفات زیاد هیچکدام موجب نشده تا رهبران موجود در آمریکا و اسرائیل درسهای لازم را از تاریخ معاصر بگیرند. تاریخی که می گوید مداخله نظامی خارجی در جهان پس از دوران مستعمراتی به ندرت منجر به دستاورد سیاسی دلخواه می شود. از این نقطه نظر می توان گفت که به رغم تلفات انسانی سنگینی که فلسطینی ها در این جنگ دادند اما آنها جنگ دوم یعنی جنگ حقانیت و مشروعیت را برنده شدند و عرصه سیاسی آنها تبدیل به یک عرصه جهانی شد. نکته مهم در اینجا آن است که رسانه ها جنگ دوم ( جنگ مشروعیت و حقانیت ) را پوشش نمی دهند. اسرائیل جنگ اول را که توسط جنگنده ها و موشکها انجام شد را برد اما این برد هیچ دستاورد نظامی را برای اسرائیل در بر نداشت بلکه عکس العمل های شدید بین المللی را نیز باعث شد.

فالک در ادامه افزود : نبرد نظامی آغاز و پایانی مشخص دارد. اما در عوض جنگ دوم محدوده خاصی ندارد و شامل تغییرات زیرکانه ای از رای عمومی که گاهی وقتها موجب به وجود آمدن یک فضای کاملا سیاسی در یک مسیر خاص می شود است.

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :